Plagát

Video


Smrtiaca pasca

Strhujúca zápletka. Mohla by to byť detektívka, ale niet tu detektíva, ktorý by zločin odhalil. Mohla by to byť dráma, ale to by dej nemohol byť plný tak nečakaných zvratov, ktoré obrátia v protiklad všetko, čomu ste doteraz v deji verili. Mohla by to byť tragédia, keby autor ukazoval iba vášne postáv, ale on ponúka oveľa viac – ich omyly, túžby, prehry a chiméry, za ktorými sa ženú – s humorom. Dokonalá pasca, zaklapne vtedy – ak veríte, že to, na čo sa pozeráte – je skutočné.

Ira Marvin Levin, spisovateľ, dramatik a básnik, sa narodil 27. augusta 1929 v New Yorku. V pätnástich sa rozhodol pre spisovateľskú dráhu a o sedem rokov neskôr vydal svoj prvý román. Otec Charles sa nádejal, že Ira prevezme rodinný podnik na import hračiek. Napriek tomu však súhlasil, že bude syna dva roky finančne podporovať v budovaní spisovateľskej kariéry. Ten sa však už po roku písaním živil sám. Bol neobyčajne nadaným a prispôsobivým autorom. Výrazne vynikal v žánroch trilerov a komédií. Bol majstrom nečakaných dejových zvratov a umne prepracovaných dejových línií. Množstvo jeho románov sa dočkalo úspešného filmového spracovania. Asi najznámejším z nich je Rosemary''''s Baby (Rosemarino dieťa), hororový príbeh s Miou Farrowovou v hlavnej úlohe, ktorý dovtedy málo známeho Romana Polańskeho katapultoval medzi režisérsku špičku. Nemenej úspešné boli aj filmové adaptácie ďalších jeho diel ako Death Before Dying (Bozk pred smrťou), The Boys from Brazil, (Chlapci z Brazílie), The Stepford Wives (Stepfordské paničky) či Sliver (Ten, kto sa pozerá). Krátko pred Levinovou smrťou, vyšiel v New York Times článok o študentoch z Wilton High School. Snažili sa uviesť jednu z jeho hier, ale kvôli vojnovej téme ju škola ako „kontroverznú“ zakázala. Levin poslal editorovi denníka strohý list: "V šesťdesiatych rokoch som v meste Wilton žil. Stalo sa predlohou fiktívneho mesta Stepford z môjho románu Stepfordské paničky. Preto ma neprekvapuje, že wiltonská stredná sa riadi Stepfordskými princípmi." Zomrel na zlyhanie srdca 12. novembra 2007 na newyorskom Manhattane.

Komediálny triler Deathtrap (Smrtiaca pasca) je Levinovým najväčším divadelným úspechom. Stal sa najdlhšie uvádzaným trilerom na Broadwayi a autorovi priniesol nomináciu na Tony Award. V roku 1982 podľa neho natočil Sidney Lumet film s Christopherom Reevom a Michaelom Cainom v hlavných úlohách.

réžia: Jakub Nvota

preklad: Katarína Gibalová
scéna & kostýmy: Katarína Žgančíková
dramaturgia & hudba: Kamil Žiška

slovenská premiéra: 25. 5. 2012 v Historickej budove

Galéria

celá galéria
späť