Plagát

Video


Sen noci svätojánskej

Shakespeare je, bol a bude večný! Vždy živý a súčasný! A predovšetkým MLADÝ!

Pre inscenátorov aj pre divákov svojou javiskovou obraznosťou fascinujúci, lákavý, mnohovrstevný. Priam vesmírne polyfónny! Shakespeare - to je zrkadlenie tém; stavu mysle a duše súčasníka. Našich pocitov a životných postojov, pochybností aj pochybení.

U nás v DJZ sme si tentokrát vybrali Shakespearea nie vážneho a tragického, ani nie politického - ale KOMEDIÁLNEHO. Ten však nie je o nič menej javiskovo príťažlivý. Práve naopak. Je zábavný a zároveň strhujúci iskrivou myšlienkou.
Náš Sen noci svätojánskej by mal byť o hľadaní lásky, o vzájomných vzťahoch, o prebúdzaní sa sexuality a telesnosti. O mladých ľuďoch a ich sebaobjavovaní. O hravosti, pohrávaní sa až manipulácii v partnerských či mileneckých vzťahoch. O nákazlivej premenlivosti ľudského správania.
O nepokoji a skúsenosti súčasného Erosa.

Diváka pozývame do všetkým dobre známeho školského prostredia. Aby sa metaforickou silou Shakespearových veršov a prazvláštnym konaním postáv zmenilo v tajuplný les. Dejú sa v ňom nepredvídateľné veci a premeny. Hrdinovia príbehu v tomto lese blúdia a hľadajú sa... Prepletajú sa dvojice, zamotávajú sa ich vzťahy. To zvieracie vystupuje na povrch. Emócie a pudy získavajú prevahu nad racionalitou. Inštinkt valcuje skutky. Ale postavy sa aj jednoducho bláznia! Pobláznené mocou noci, partnerom, jeho „chémiou“, magickým lesom... Vôňami, dotykmi; krehkosťou aj krutosťou zároveň. Vo veku, keď to človeku prináleží. Keď v ňom všetko pučí, klíči, kypí, rastie...
Milé malé, a pritom vtipné HARAŠENIE.

Nastupujúca najmladšia herecká generácia DJZ sa v tejto inscenácii predstaví konverzačným„tancom s veršom“, ale aj „pohybovým ohňostrojom“ jednotlivých situácií. Nebude chýbať mladícke nadšenie a nespútaná energia, humor a ironický nadhľad. Primiešame odrobinku šteklivej erotiky, dosolíme štipkou scénickej poézie. Okoreníme patričnou dávkou drzosti a provokácie.
Vtip a šarm, javisková éterickosť, vzrušujúca obraznosť, fyzická mrštnosť.

Na zvedavého diváka všetkých vekových kategórií čaká mladícky rozochvený Sen noci svätojánskej. Ten, ktorý sa aj nám môže snívať. Alebo nie? Veď to poznáme!? Keď sa nadránom zobudíme, pátrame: Snívali sme alebo bdeli? Nikdy skutočne nevieme, čo žijeme naozaj a čo sa nám len sníva. Alebo čo by sme chceli, aby bolo naozaj... Alebo - o čom tajne snívame!

Poďte si s nami zasnívať! Prežite zopár neopakovateľných divadelných okamihov. Veď ani Shakespeare nemusí byť nuda! Práve naopak!

(120 minút)

réžia: Svetozár Sprušanský

preklad: Jozef Kot
choreografia: Jaro Viňarský
kostýmy: Dorota Cigánková
scéna: Diana Strauszová
úprava: Svetozár Sprušanský

premiéra: 4. 2. 2011 na Malej scéne DJZ

Ďalej účinkovali

Škriatok, Fero / Tomáš Krištof, a. h.

Baša / Diana Dunčková, a. h.

Viki / Kristína Medvecká - Heretiková, a. h.

Galéria

celá galéria
späť