Najbližšie termíny

05. 06. 2023 (Pondelok) 18:30

Video


Kramerová vs. Kramer

Slzy Janka Borodáča, Prešov

„To, čo v rozprávkach príde po svadobnom bozku, všetci vieme. Žili šťastne, až kým nepomreli. Čo ale nasleduje po rozvode? Je možné prestať byť rodičom, tak ako je možné prestať byť niečím partnerom? Majú ľudia v súčasnosti deti pretože je to pekné, obohacujúce? Považujú ich za nevyhnutné naplnenie partnerstva? Ak žije matka alebo otec s dieťaťom sami, tvoria ešte rodinu?"

Inscenácia Kramerová vs. Kramer vzniká z potreby mapovať zmeny v chápaní a podobe dnešnej rodiny či partnerstva oproti tzv. tradičným a podporovať snahu o redefinovanie rodiny vzhľadom na súčasnosť. Využíva pri tom nielen jazyk činohry, ale aj premietanie krátkych sekvencií z filmových záznamov a živé streamovania záberov kamery prítomnej na javisku. Hudba je v inscenácii tvorená kombináciou sekvencií vopred predtočených na štvorstopý kazetový prehrávač a aleatorickou časťou – náhodnými notami, ktoré generuje playtronica, prístroj hudobne reagujúci na dotyk hercov na javisku.

Slzy Janka Borodáča je nezávislé divadelné zoskupenie. Jeho názov s menom zakladateľa slovenského profesionálneho divadla Janka Borodáča provokuje dialóg medzi tradíciou a progresom súčasného svetového a slovenského divadla. Slzy Janka Borodáča vytvárajú priestor pre divadelnú tvorbu na východe Slovenska. Vo svojej tvorbe sa zameriavajú na prehĺbenie režijno-hereckých spoluprác podnecujúcich spoločenský postoj tvorcov a skúmanie nových perspektív. Okrem divadelnej tvorby definuje zoskupenie aj vzdelávacia činnosť – skúmanie progresívnych hereckých techník prostredníctvom blogov a organizovanie workshopov pre divadelníkov.

(75 minút)

réžia a adaptácia: Júlia Rázusová

dramaturgia a úprava: Marek Turošík
scéna a kostýmy: Diana Strauszová
hudba: Martin Husovský
videoart: Juraj Mydla
svetelný dizajn: Lukáš Katuščák
produkcia: Linda Durkáčová

účinkujú: Zdenka Kvasková, Tomáš Mischura & Martin Husovský

5. jún 2023 o 18:30 na Malej scéne DJZ

vstupné 14 €
predpredaj vstupeniek TU 

Galéria

späť