Plagát

Video


Dílerova voľba

Život je vlastne ako poker. Treba naň mať odvahu. Ale aj rozvahu.

Stephen vlastní reštauráciu v Londýne. Každú nedeľu po záverečnej organizuje v jej suteréne pokrové partie. Hrajú všetci – čašníci, kuchár, majiteľ, jeho syn. V jeden nedeľný večer, keď sa prevádzkové hodiny pomaly chýlia ku koncu a v pivnici sa už všetko chystá na poker, jeden hosť nie a nie odísť... Čo tým sleduje? Kto to je? Skončí nakoniec tiež pri pokrovom stole?
Dílerova voľba je sonda do mužského sveta – sveta, ktorý je nepretržitým zápasom: o víťazstvo, o prevahu, o peniaze, o pozíciu. V pokri nikdy neviete, kto drží v ruke aký tromf. Kedy zariskovať? Ako nájsť odvahu, ak môžete všetko stratiť?
Horúčkovitá pokrová noc odkrýva všetky emócie vo vzťahu medzi mužmi – priateľstvo založené na súdržnosti, ale i rivalite a všetky odtiene vzťahu otca k synovi. Dílerova voľba, to je vzrušujúce hazardné dobrodružstvo, v ktorom sa hrá o život.

(145 minút)

Pozn.: Predstavenie obsahuje expresívne výrazy. Je neprístupné do 18 rokov.

Patrick Marber vyrástol vo anglickom Wimbledone. Svoju umeleckú kariéru začal ako herec v žánri stand up comedy. Dílerova voľba je jeho autorská prvotina. Napísal ju v roku 1995 a takmer okamžite sa ňou zaradil medzi uznávaných dramatikov. Hra sa ešte v tom istom roku premiérovala v Národnom divadle v Londýne. Dokonca v jeho vlastnej réžii, čo neskôr označil za "stupídne" rozhodnutie. Zožala však nesmierny úspech a bola ovenčená prestížnymi oceneniami ako Writer''''''''s Guild Award a Evening Standard Award. Dej je sústredený okolo partie pokru, k čomu ho inšpirovala osobná skúsenosť s hráčskou závislosťou. V máji 2010 bola na Malej scéne DJZ v réžii Michala Náhlíka premiérovaná jeho najnovšia hra, cool dráma Don Juan v Soho, ktorá na repertoári divadla vydržala štyri sezóny.

réžia: Mariana Luteránová

preklad: Zuzana Šajgalíková
dramaturgia: Paľo Slávik
scéna & kostýmy: Eva Rácová - Kudláčová

slovenská premiéra: 10. 4. 2015 na Malej scéne

Galéria

celá galéria
späť